Itaalia

La dolce vita – elu Itaalia moodi

Isegi, kui teil puudub Itaalia veri, saate te puhkusel kogeda Itaaliat täiel rinnal tänu NephroCare’i laiale Itaalias baseeruvate keskuste võrgustikule, mis kõik pakuvad puhkusedialüüsi.

Kaardil

Selle tähelepanuväärse geograafilise mitmekesisusega, ulatudes pikkupidi ülalt alla enam kui 1185 kilomeetrit, on Itaalial pakkuda midagi igale maitsele. Alustades Alpide tippudest põhjas, kaunite meredega idas, lõunas ja läänes, lõpetades künklike mägede ja kaunite iidsete veiniistandustega, mis määratlevad suurel määral riigi sisemaastikud. Meeldiv Vahemere kliima kindlustab kuumad kuivad suved ja jahedad niisked talved, kuigi kliima võib piirkonniti veidi erineda. Kui teil on paindlikud reisikuupäevad, broneerige reis kevadeks või sügiseks. Rahvamassid on turismipiirkondades väiksemad ja saate vältida suvekuumust, mis võib selle kõrgajal olla talumatu.

Üks riik, palju kultuure

Itaalia on kultuurselt mitmekesine, nagu ka selle maastik ja kliima. Kultuuri osas on Itaalia põhjapoolsetel elanikel rohkem ühist austerlaste ja baierlastega kui lõunaitaallastega. Nagu öeldakse: „Iga Roomas oleva kiriku kohta on pank Milaanos“. Kuigi see on suur üldistus, nõustuvad paljud, et põhja ja lõuna vahel on kultuuriline lõhe. Siiski pakub iga piirkond omaenda unikaalseid aardeid, mida avastada.

Buon appetito – nautige toitu!

Palju rohkem kui vaid pitsa ja pasta, mis on väidetavalt Itaalia kõige kuulsamad rahvusvahelised eksportkaubad, on Itaalia köök toitev, maitsev ja mitmekesine. Selle fookuses on hooajalised, piirkondlikud koostisosad ja lihtne valmistamismeetod, mis peegeldab niinimetatud Vahemere-dieedi olemust. Turistid murravad sageli pead, et mõista, mis on Itaalia vapustava toidu saladus, kuid tegelikult ei ole selles üldse suurt saladust: need on lihtsalt traditsioonilised toiduained, mida süüakse nende valmimise kõrghooajal. Ei ole imekspandav, et liikumise „Aeglane Toit“ juured asuvad siin!

Põhja-Itaalia kõrgused

Mäed ja järved ei ole arvatavasti esimesed seosed, mis teil Itaaliaga tekivad. Kuid riigi põhjapoolsel territooriumil tekitatakse teile aukartusäratav foon teie igapäevaelule. Igal talvel tuleb Alpidesse lugematul hulgal talituriste, et suusanõlvadel suusatada. Kui tulete sooja ilmaga, kubisevad kaunid mägiteed matkajatest, või saate lõõgastuda imetlusväärsete Como, Maggiore ja Garda järvepiirkonna järvede kallastel. Linnad, mida põhjas kindlasti nägema peaks, on näiteks maailma moepealinn Milaano, Verona, Shakespeare’i meistriteose „Romeo ja Julia“ tegevuspaik, ja muidugi ka äärmiselt romantiline Veneetsia selle kanalitest ja veeteedest moodustunud labürindiga, mis ühendab kokku 117 saart. Ärge üllatuge, kui kohtate siin riisi rohkem kui pastat: põhjapoolne Lombardia piirkond on samuti maitsva kreemise roa risotto kodupaigaks.

Kõik teed viivad Rooma

Itaalia pealinn Rooma, mille hüüdnimeks on asjakohaselt „Igavene linn“, on tugevate ajalooliste juurtega kirev, värvikas linn Lazio piirkonnas. Vastandina kohtadele nagu Firenze, kus külastajatele võib tunduda, et neid ümbritsevad vaid turistid, kohtate te selles Tiberi jõe ääres olevas linnas piisavalt põliseid roomlasi. Kohad, mida peab kindlasti nägema, on näiteks Colosseum, kus kunagi võitlesid gladiaatorid, Panteon, mis oli algselt Rooma jumalate tempel ja mille ehituslugu viib tagasi 2. aastasse eKr, ning Vatikani linn, katoliku kiriku peakorter ja Michelangelo järjekordse meistriteose kodu: Sixtuse kabeli lagi.

Edelarannik

Reis Campania piirkonda, mis asub vahetult Laziost lõunas, on rea vapustavate linnade ja vaadetega. Itaalia suuruselt kolmandas linnas Napolis avastage iidseid tänavaid ja monumente. Kostitage end pitsa sünnipaigas kindlasti meeldejääva lõunaga. Otsides söögikohta, pidage meeles, et kõige maitsvamad, autentsed pitsad küpsetatakse puuküttega ahjudes. Napolist jõuate te kiiresti paljude piirkonna muude vaatamisväärsuste juurde. Pompeii arheoloogiline paik asub umbes 25 kilomeetrit kagu pool, samas kui Vesuuvi mägi, mis mattis teada-tuntud vulkaanipurskega 79. a pKr Pompeii enda alla, vaid 9 km ida pool. Kui olete rentinud auto, sõitke mööda rannikut lõunasse ja nautige sädeleva Amalfi ranniku hingematvaid vaateid.

Saapa alaosa

Itaalia kõige lõunapoolsemad alad on Apuulia (itaalia keeles Puglia), saapa konts, ning Calabria, saapanina. Need vähem avastatud piirkonnad on suurepärased külastuskohad. Ajalooliselt põllumajanduspiirkonnana pakub Puglia võluvaid sisemaavaateid viljapuuaedade, oliiviistanduste ja traditsiooniliste trullide, hurmavate valevate lubjakivimajadega. Võrratul 840-kilomeetrisel rannikujoonel on sakilised kaljud, metsikud valgeliivalised rannad ja vähem rahvast. Järgmine tippkoht: barokkstiilis Lecce linn. Kui peaksite Calabriat ühe sõnaga kirjeldama, on valik lihtne: mägine. Piirkonna pindalast on tasane vaid umbes 10%, seda peamiselt Apenniini mäeaheliku tõttu, mis moodustab piirkonna põhiosa. Ajalooliselt on mägine maastik kaitsnud elanikke kallaletungide eest, kuna nad said lihtsalt ja kiiresti põgeneda tiheda metsaga kaetud mägedesse. Tänapäeval on enamik piirkonnast kaitstud riikliku metsana, jättes ta puutumata arendustegevusest, mis hävitab paljud Itaalia osad. Seal on Calabria maastikud kaetud viigikaktustega, värskendava kaktuselaadse puuviljaga, ja ka oliivide, virsikute ja pirnidega. Samuti on see õnnistatud laia valiku randadega, kivistest liivasteni. Külastamisväärsed linnad on näiteks Pizzo ja Tropea ning kui otsustate ette võtta reisi sügavale Calabriasse, peate proovima maitsvat määrdevorsti nimega ’nduja. Vahetult Calabria vastas asub Sitsiilia, Vahemere suurim saar. Asukoha tõtu on ta olnud pikka aega sõlmpunktiks Aafrika ja Euroopa vahel ja saar hiilgab rikkaliku, mitmekesise ajaloo ja ka tähelepanuväärsete geograafiliste maamärkidega. Saare idaküljel domineerib Euroopa suurim aktiivne vulkaan, Etna. Värvikirev Palermo, mis asub vahetult mere ääres, on silmatorkavate araabiahõnguliste kuplite, laialipuistatud roheliste aedade ja sagiva Vucciria turuga väärt peatuseks, kui satute loodenurka. Siin oleme me puudutanud vaid kõigi vaatamisväärsuste, helide ja lõhnade pinda, mida bella Italia’s ammutada ja nautida. Miks mitte avastada ülejäänu ise?

Puhkusedialüüsi korraldamine

Enne, kui asute reisile, võtke ühendust lähima NephroCare’i keskusega ja öelge neile, et tulete dialüüsile. Itaalias on mitu NephroCare’i keskust, kuid kuna riik on suur, kindlustage edukas, tervislik puhkus, planeerides oma reisikava keskuste lähedusse. NephroCare’i keskused Campanias, Lazios, Marches, Molises, Lombardias, Puglias, Calabrias ja Sitsiilias tervitavad teid hea meelega ja hoolitsevad teie eest samal ajal, kui teie naudite la dolce vita’t.

Seonduvad teemad

Dialüüsikeskused Itaalias

Üksikasjalik teave NephroCare’i dialüüsikeskustes pakutavate protseduuride ja avamisaegade kohta.