Poola

Poola – peidetud aarete maa

38-miljonilise rahvaarvuga Poola on Euroopas suuruselt üheksas riik, kuid palju sellest jääb välisturistidele avastamata. Alates randadest ja veespordist Balti mere rannikul kuni matkamise ja suusatamiseni Tatra mäestikus ning nende vahel asuvate muljetavaldavate linnadega on Poola riik, mis pakub üllatavalt erisuguseid vaatamisväärsusi ja tegevusi – ja äärmiselt rikkalikku ajalugu.

Maitsev tervitus

Poola inimesed on sõbralikud, külalislahked, ja kui on üks asi, mida nad armastavad (ja armastavad teistega jagada), on see nende toit. Söögikorrad algavad traditsioonilise supiga, mis on valmistatud oblikatest, hapukurgist või lillkapsast. Suviti naudivad poolakad isegi marjadest valmistatud suppe!

Populaarseteks pearoogadeks on pierogi ruskie (kartuli ja juustuga pelmeenid), bigos – traditsionaalne „jahimehe hautis“ – ja liha, nagu näiteks hani, karpkala ja heeringas. Mahlakad magustoidud, nagu mooniseemnekook, lugematul arvul erinevaid juustukooke ja ploomihautis (powidla) lõpetavad poola söögikorrad maitsvalt ja toitvalt.

Filosoofid ja loojad

Poola kultuur on erakordselt rikkalik;riik on eriti tuntud kirjanduse, kino ja muusika poolest. Ulmeautorid, näiteks Jerzy Żuławski, on loonud teedrajavaid ulmeteoseid, mis on toonud neile ülemaailmse tunnustuse.

20. sajandi teises pooles eirasid filmirežissöörid, nagu Andrzej Wajda, ajaperioodi tsensuuri, et luua külma sõja ajal ühed kõige hulljulgemad ja poliitilisemad Ida-Euroopast pärit filmid. Wajdat tuntakse kõige paremini tema sõjafilmide triloogia ja pöördeliste kommunismivastaste filmide „Marmormees“ ja „Raudmees“ poolest, millest viimane võitis 1981. aastal Cannes’i filmifestivalil Kuldse Palmioksa.

Poola heliloojad, nagu Henryk Górecki, on samuti pälvinud rahvusvahelist tähelepanu. 1977. aastal esile kantud Górecki „Kurbade laulude sümfoonia“ jõudis klassikalise muusika edetabelite tippudesse üle maailma. 

Krakov

Arvatavasti tuntuima Poola turismisihtkohana on Krakov tõeline linnade kalliskivi. Ümber kompaktse keskuse jalutades tunnetate te hästi selle ajalugu. Olles alates 1978. aastast UNESCO maailmapärandi objekt, oli Krakov riigi pealinnaks üle 500 aasta, mille tunnistuseks on ka selle suursugune arhitektuur. Pindalaga üle 40 000 m2. On see tohutu peaväljak suurim keskaegne linnaväljak Euroopas ning see on ääristatud restoranide ja kohvikutega. Selle südameks on suursugune Cloth Hall, mis ehitati 1555. aastal uuesti üles renessansi stiilis. Astuge sisse ning leiate ridade kaupa kauplejaid, kes müüvad merevaigust ehteid, peent kootud pitsi, puidust malekomplekte ja unikaalseid kohalikke tooteid ja suveniire.

Linna peamiseks vaatamisväärsuseks ja kõige kuulsamaks märgiseks on Waweli mäe hoonetekompleks. Esimeseks peatuseks on Waweli loss, luksuslik endine kuninglik residents, kust Poola valitsejad kuni 1596. aastani riiki juhtisid. Sisehoovi teises servas asub 14. sajandi Waweli katedraal, Poola monarhide kroonimispaik. Te saate minna ka tuld sülgava Waweli draakoni koopasse.

Kui soovite avastada pigem maapiirkondasid, on lähedal asuv Poola Juura mäestik kaunis maalähedane maastik, mida iseloomustavad rabavad kivimid. Piirkond hõlmab endas Kotkapesade maastikuparki, kaitseala, kus on vähemalt 25 keskaegset lossi. Samuti asub seal Ojcówi rahvuspark, kust leiate kopraid, mäkrasid, kärpe ja palju erinevaid liike nahkhiiri ning lindusid.

Majesteetlikud mäed lõunas

Umbes kahetunnise auto- või bussisõidu kaugusel Krakovist asub Podhale – vaieldamatult Poola loodusliku ilu poolest kõige hingematvamaid piirkondi, kus asub ka kõrgeim mäestik, Tatrad. Vaatamata selle maa-ala väiksusele, on see ülejäänud Poolast kultuurselt eraldiseisev – geograafiline isolatsioon on võimaldanud kohalikul Górali rahval (mägirahval) säilitada nende unikaalsed traditsioonid, dialekt, rahvariided, muusika ja köök.

Piirkonna pealinn Zakopane on oluline turismisihtkoht: talviti populaarne suusatajate hulgas ja suviti suurepäraseks baasiks võimsate Tatra rahvuspargi nõlvade avastamisel.

Varssavi – tuhast tõusnud fööniks

Kaugemal põhjas, riigi keskosas, asub Poola pealinn: Varssavi. Sellel on üks Euroopa kõige mässulisemate linnade ajalugusid. Hästi taastatud keskaegne vanalinn ja hämmastavalt vaikne uuslinn on kontrastiks modernsetele pilvelõhkujatele ja kaubanduskeskustele, ajaloolistele paleedele ja ülikoolihoonetele, suursugustele alleedele ja aukartustäratavale arhitektuurile, nagu Kultuuri ja Teaduste palee.

Tavaline külastaja ei kahtlustaks arvatavasti iialgi, et linn hävitati II maailmasõja lõpus peaaegu täielikult ja ehitati seejärel uuesti üles vastavalt originaalplaanidele. Varssavi on põhjusega tuntud kui Fööniksilinn. Külastajaid ootavad lugematul arvul muuseume, nagu näiteks Maria Sklodowska-Curie muuseum (Marie Curie sünnikodus), Karikatuurimuuseum, Fryderyk Chopini muuseum ja Poola juutide ajaloo muuseum.

Liiv ja meri, järved ja metsad

Põhja-Poolal on samuti palju pakkuda. Mööda rannikut kulgevad rannad on võrdlemisi rikkumata ja turistide seas suviti väga populaarsed. Nad on samuti hitiks lohesurfajate ja purjelaudurite hulgas. Gdansk, Gdynia ja Sopot, mida tuntakse koos Trójmiastonana, sisaldavad rikkalikult vaatamisväärsuseid, nagu näiteks Gdanski laevatehas, Solidaarsusliikumise sünnipaik. Sopot on koduks iga-aastasele Sopoti Rahvusvahelisele Laulufestivalile. Kaugemal idas asuv rikkumata ja hõreda asustusega Masuuria järvedeala on ideaalne rahulikuks paadisõiduks. Kattes laia maa-ala üle 50 000 km2, koosneb piirkond enam kui 2000 järvest, mis on omavahel kanalite ja jõgede abil ühenduses. Kagu pool, Valgevene piiril, asub Bialowieza mets – taaskordne UNESCO maailmapärandi objekt, mis on koduks piisonitele, huntidele ja paljudele linnuliikidele. See on üks suurimaid ja viimaseid allesolevaid ürgseid metsasid, mis ulatus esialgselt, enne inimeste tulekut, üle kogu Kagu-Euroopa.

NephroCare Poolas

Fresenius Medical Care alustas tegevust Poolas 2003. aastal. Kui kavatsete puhata Poolas, planeerime me hea meelega teile meie keskustes dialüüsiseansid – kuhu iganes te riigis otsustate minna!

Seonduvad teemad

Dialüüsikeskused Poolas

Üksikasjalik teave NephroCare’i dialüüsikeskustes pakutavate protseduuride ja avamisaegade kohta.