Sloveenia

Üllatav Sloveenia: Alpide atmosfäärist Vahemere elegantsini.

Populatsiooniga vaid 2 miljonit, on Sloveenia üks Euroopa väiksemaid, kuid see-eest ka üks selle kõige kaunemaid ja rikkalikuimaid riike. Endise Jugoslaavia Vabariigi piiririikideks on Austria, Itaalia, Ungari ja Horvaatia ning seega asub ta saksa, ladina, ungari ja slaavi kultuuri ristmikul. Riigi maastik on uskumatult mitmekesine ja ulatub Alpide, Vahemere ja Pannoonia tasandiku ja Dinaari mäestikuni. Ja parim asi Sloveeniasse reisimise puhul? Tänu selle kompaktsele suurusele on võimalik avastada kogu riiki ühe puhkuse ajal.

Sloveeniat külastab igal aastal üle miljoni turisti, peamiselt Austriast, Itaaliast, Saksamaalt, ÜKst ja muudest endise Jugoslaavia riikidest.

Riigi rahvusvahelisusele suunatuse tõttu räägivad peaaegu kõik sloveenlased inglise keelt. Riigi valuuta on euro. Kuna pealinn Ljubljana asub otse riigi keskel, on igasse punkti võimalik jõuda vaid mõne tunniga.

Võluv pealinn

Ajaloolise Carniola piirkonna pealinn Ljubljana on üks Euroopa väikseimaid pealinnasid ja sellega jõuab tutvuda ka ühe päevaga. Paljude linna kõige ilusamate ehitiste looja on arhitekt Jože Plečnik, kes andis linnale selle modernse välimuse ning töötas ka Praha lossis ja mitmete Viini ning Belgradi ehitiste juures.

Linna keskpunktiks on Prešereni väljak, suur avalik väljak, millelt avaneb vaade barokkstiilis frantsiskaani kirikule ning mis renoveeriti 2007. aastal. Prešereni väljaku lõunaküljel asub linna peamine maamärk, kuulus Kolmiksild, mille autoriks on samuti Plečnik. See kolmest külluslikust jalakäijasillast koosnev Ljubljanica jõge ületav sild on ühendusteeks Prešereni väljaku ja jõe lõunakaldal asuva vanalinna vahel.

Paljude traditsiooniliste restoranide kõrval on siinsete vaatamisväärsuste hulgas Ljubljana loss, mis istub künkal linna kohal, ning võluv, sagiv linnaturg – midagi, mida peab iga külastaja nägema.

Järved ja mäed loodes

Ljubljanast lahkudes ja loodesse suundudes muutub maastik kiiresti mägiseks – seda osa Sloveeniast iseloomustavad Julia Alpid. Piirkonna peamine turismisihtkoht Bled hiilgab rabava maastikuga. Bledi loss, Sloveenia vanim keskaegne loss, asub kõrgel kaljul, kust avaneb vaade Bledi järve kirevale sinisele veele. Järve keskel on Bledi saar (Blejski otok), mis on Sloveenia ainuke looduslik saar, ja sellel asub neitsi Maarja taevaminekule pühendatud 17. sajandi barokkstiilis kirik. Saare kirik on populaarne pulmade sihtkoht. Bledis on palju hotelle ja see on populaarsust võitnud kuumaveeallikate ja spaade, ujumisbasseinide, spordiasutuste ja muidugi ka oma kasiino poolest.

Bledi järve lähistel asub Sloveenia suurim järv, Bohinji järv, mis asub sügava oru lõpus ja on kolmelt poolt ümbritsetud mägedega. Suviti on siin muusika- ja ilutulestikufestivalid ning org on populaarne naabermaade turistide hulgas. Loode-Sloveenia põhilistel linnadel Kranjil ja Škofja Lokal on hästi säilinud ajaloolised keskused, samas kui Julia Alpide südameks olev kuurortlinn Kranjska Gora on populaarseks turismisihtkohaks talviti suusatajatele ja suviti matkajatele. See on suurepäraseks alguskohaks matkamiseks Triglavi rahvuspargis, kus asub Triglav, riigi kõrgeim mägi.

Loode-Sloveenias asub ka Čedca, riigi kõrgeim, 130-meetrine kosk.

Kaljud, koopad ja kaunid rannikud

Postojna koobas on üks Sloveenia peamiseid vaatamisväärsuseid. Üle viie kilomeetri koopasüsteeme on inimeste jaoks avatud, mistõttu on Postojna maailma pikima avaliku juurdepääsuga koopasüsteem – sellel on isegi omaenda elektrirong. Koobastel on oma ökosüsteem ja need on koduks Kagu-Euroopa looduslikule endeemilisele liigile, salamandritele, keda kutsutakse olmiks ehk „inimkalaks“, mis on nime saanud heledavärvilise naha järgi. Kohalik legend räägib, et salamandrid on laps-draakonid, kuid tegelikult on nende lähimaks sugulaseks Põhja-Ameerika Necturus maculosus. Kohanenud eluga pimeduses, on olm pime ja pigmenditu, kuid tema lõhnataju ja kuulmine on kõrgelt arenenud. Ükski Postojna külastus ei ole täiuslik, nägemata lähedalasuvaid Škocjani koopaid, mis on UNESCO maailmapärandi objektiks.

Sloveenia lühikest Aadria rannikujoont iseloomustab Itaalia elegants ja tõepoolest, Trieste linn ei ole kaugel ning kogu piirkonnas räägitakse itaalia keelt. Peamised rannikulinnad on Piran, Portorož ja Koper, mida iseloomustab tüüpiline keskaegne Vahemere arhitektuuriline stiil. Pirani maastikuala hõlmab rabavaid Strunjani kaljusid ja Strunjani looduskaitseala. Kaugemal sisemaal on piirkonna üheks peamiseks vaatamisväärsuseks Lipica hobusekasvatus, kus aretatakse kuulsaid Viini ratsakooli valgeid Lipizzaneri hobuseid. Külastajad saavad ringi käia muuseumis, nautida kaarikusõitu, võtta osa ratsutamiskursustest ja vaadata hobuste esinemist ning nende treenimist.

Vein ja Austria-Ungari elegants

Suur osa Loode-Sloveeniast asub ajaloolises Stüüria piirkonnas ja omab ühist ajalugu Austriaga. Piirkonnas asub riigi suuruselt teine linn, Maribor, mis on Austria linnast Grazist auto või rongiga vaid tunni kaugusel. Ptuj, Sloveenia vanim linn, asub samuti lähedal. Kaugemal kirdes Ungari piiril asuv Prekmurje piirkond on kultuurselt muust riigist väga erinev ja iseloomult oluliselt rohkem Ungari moodi. Osana Pannoonia madalikust on Prekmurjes hulk spakuurorte ja allikaid ning seal on ka Sloveenia suurim, viinapuudega kaetud päikesepaisteliste küngastega põllumajanduslik piirkond.

Siin räägitaval dialektil on suur Ungari mõju ja ülejäänud riigi sloveenlastel on väga raske keelest aru saada.

Külastamist väärt lossid selles riigi osas on näiteks Sobota loss ja Gradi loss.

Mäed ja lossid

Künklik maapiirkond metsade ja viinamarjaistandustega on see, mis iseloomustab Kagu-Sloveeniat. Just siin algab Dinaari mäestik, mis ulatub kõrvalasuvasse Horvaatiasse. Maastik on ideaalne rattaga sõitmiseks ja matkamiseks ning seal on palju losse ja kuurortlinnasid ning samuti ka koopaid, mida iidses Kočevski Rogi metsas uurida. Piirkonnas asub Sloveenia ainuke saareloss, Otočeci loss, ja ka maalilised Žužemberki ning Ribnica lossid. Sellest riigi osast on samuti võimalik teha päevareise ajaloolistesse Horvaatia linnadesse, nagu näiteks Zagrebi, Sombori ja Varaždini.

NephroCare Sloveenias

Fresenius Medical Care alustas tegevust Sloveenias 1992. aastal. Kui planeerite puhkust Sloveenias, võtke ühendust oma NephroCare’i meeskonnaga! Me planeerime teile meelsasti dialüüsiseansid meie keskustes – kuhu iganes te riigis otsustate minna!

Kliiniku otsing

Seonduvad teemad

Dialüüsikeskused Sloveenias

Üksikasjalik teave NephroCare’i dialüüsikeskustes pakutavate protseduuride ja avamisaegade kohta.