Hilisstaadium

Hilisstaadiumi KNH puhul (3b, 4 ja 5) on teie neerude funktsioneerimine oluliselt vähenenud. Kui neerud kaotavad võime teostada kõiki olulisi funktsioone, kuhjuvad kehas olev liigne vesi ja jääkained verre. Seda kutsutakse ureemiaks. 

Selles KNH hilisstaadiumis on oluline teha kõik, et aeglustada progresseerumine täielikuks neerupuudulikkuseks. •Kui neerude funktsioon on taandunud vaid 10-15%-le normaalsest neeru funktsioonist, tuleb kaotus asendada dialüüsi või neeru transplantatsioooniga.. Täpne GFR, millal alustada dialüüsi, sõltub paljudest faktoritest •(nt. neeruhaigus, alatoitumine, ureemia sümptomid jne.). Palun järgige arsti soovitusi.

KNH 3.a staadium

KNH 3. staadium jagatakse 3.a ja 3.b staadiumiks. 3.b staadium kuulub KNH hilisstaadiumisse. KNH 3.b staadiumiga inimesel on mõõdukas neerukahjustus ja GFR on 30–44 ml/min.

Sagedasteks sümptomiteks, mis võivad selles KNH staadiumis esineda, on madal vererakkude arv, alatoitumus, luuvalu, närvide surisemine või tuimus, keskendumisraskused ja üldine halvenenud enesetunne.

KNH 4. staadium

KNH 4. staadiumis on neer ulatuslikult kahjustunud ja selle tulemusel on GFR vaid 15–30 ml/min. Lisaks varem nimetatud sümptomitele on mõnedeks sagedasemateks sümptomiteks KNH 4. staadiumis luuhaigused, rahutud jalad, nahasügelus ja aneemia. Aneemia tähendab, et teil on punaste vererakkude puudus, mis võib põhjustada väsimust, keskendumisraskuseid, isu kadumist, paistetust, eriti jalgadel ja silmaümbruses, õhupuudust ja nahakahvatust. 

KNH 5. staadium

KNH 5. staadiumiga inimesel on neerukahjustus, mis põhjustab alanenud GFRi 15 ml/min või vähem. Neerudel on kadunud peaaegu igasugune võime tõhusalt töötada. Lõpuks vähendab neeruhaigus neerude funktsioneerimise tasemele, kus vajalik on asendusravi.

Mida ma peaksin teadma?

KNH hilisstaadiumis proovite teie ja teie arst teha kõik võimaliku, et aeglustada progresseerumine täielikuks neerupuudulikkuseks. Õige dieet ja ravi on veelgi olulisemad kui varem.

Lisaks tuleks teil alustada neeruasendusravi peale mõtlemist: tutvuge saadaolevate erinevate valikutega piisavalt varakult, et oleks aega vajalike ettevalmistuste tegemiseks. Osa kaotatud neeru funktsiooni asendamiseks on saadaval kolm erinevat ravivõimalust:

Neeru transplantatsioon

Mida ma teha saan?

Selleks, et neeruasendust võimalikult kaua edasi lükata, saate te teha järgnevat: 

  • Käige regulaarselt nefroloogi juures.
  • Pöörduge arsti poole, kui teil esineb tervises muutusi (nt külmetus või gripilaadsed sümptomid, ebatavalised, uued või süvenevad sümptomid).
  • Saage teada rohkem erinevate neeruasenduse ravimeetodite kohta ja otsustage koos arstiga, milline on teie jaoks sobivaim. Alustage vajalike ettevalmistustega varakult.
  • Võtke kõiki ravimeid, nagu on määratud teie arsti poolt. Need on teie tervise ja heaolu jaoks väga olulised. Järgige teile määratud ravi ja olge enda suhtes tähelepanelik, eriti diabeedi ja/või kõrge vererõhu puhul.
  • Muutke dieeti (pöörduge spetsiifiliste soovituste jaoks toitumisspetsialisti poole).
  • Lõpetage suitsetamine.
  • Vähendage alkoholi tarbimist
  • Püsige regulaarse treeninguga vormis.
  • Uurige oodatavate elustiili muudatuste kohta ja küsige küsimusi.
  • Osalege oma neeruravis aktiivselt.