Varajases staadiumis

[Translate to Estonia - estonian:] Doctor taking a woman’s blood pressure

Enamikul inimestel ei ole varajases staadiumis (krooniline neeruhaigus (KNH) 1, 2, 3a) peaaegu mitte mingisuguseid sümptomeid või on vaid väga ebaspetsiifilised sümptomid, mis teeb KNH raskesti avastatavaks.

Siiski on võimalik haigust ka nendes varajastes KNH staadiumides õige raviga ennetada või vähemalt selle progresseerumist aeglustada. Just sellel põhjusel on väga oluline teada oma staadiumi, vastavaid sümptomeid ja seda, mida teil on võimalik teha.

KNH 1. staadium

KNH 1. staadiumis on glomerulaarfiltratsiooni kiirus (GFR) normaalne või kõrgenenud tasemel, 90 ml/min ja rohkem. 1. staadium on KNH kergeim vorm ja võib märkamatuna mööduda, kuna haiged ei tunne mitte mingisuguseid märke või sümptomeid.

KNH 2. staadium

KNH 2. staadiumiga inimesel on neerukahjustus, mis põhjustab tema glomerulaarfiltratsiooni kiiruse (GFR) vähese languse tasemele 60–89 ml/min. Isegi selles staadiumis puuduvad sümptomid, mis viitaksid neerude kahjustusele.

KNH 3.a staadium

KNH 3. staadiumiga inimesel on mõõdukas neerupuudulikkus. KNH 3. staadium jagatakse 3.a ja 3.b staadiumiks. 3.a staadiumis on glomerulaarfiltratsiooni kiirus (GFR) vähenenud tasemele 45-59 ml/min. Isegi selles staadiumis ei tunne patsient sageli ühtegi sümptomit, mis viitaks neerude kahjustusele.

Mida ma peaksin teadma?

Varajases staadiumis on väga oluline KNH progresseerumist aeglustada, et vähendada muude tüsistuste tekkeriski. KNH 1., 2. ja 3.a staadiumis võib konservatiivne ravi, nagu näiteks tervislik eluviis, spetsiaalne dieet ja ravimid, olla piisav, et progresseerumine peatada või seda aeglustada. Toitumisspetsialist aitab teil mõista, milliseid toitusid tuleks vältida ja milliste söömine on sobilik. 

Teie arst teeb kõik võimaliku, et aluseks oleva neeruhaiguse põhjus välja selgitada ja seda ravida. Ta määrab ka ravimid, mis aitavad probleemide, nagu näiteks kõrge vererõhu ja tursete vastu. Hüpertensioon võib esineda juba KNH 1. staadiumis. Palun käige regulaarselt arsti juures, et vererõhku regulaarselt kontrollida.

Mida ma teha saan?

Järgnevad ennetavad meetmed võivad aidata teie neerusid kaitsta ja nende funktsiooni säilitada: 

 • Saage teada kõik KNH ja selle progresseerumise aeglustamise kohta.
 • Külastage arsti regulaarselt.
 • Võtke kõiki ravimeid, nagu on määratud teie arsti poolt. Need on teie tervise ja heaolu jaoks väga olulised. Järgige teile määratud ravi ja olge enda suhtes tähelepanelik, eriti diabeedi ja/või kõrge vererõhu puhul.
 • Neeruhaigus võib olla perekondliku eelsoodumusega, mida tuleb arstile selgitada.
 • Kui te märkate mistahes muutusi urineerimise mustris (nt muutusi uriini koostises, urineerimisraskust), teavitage sellest arsti.
 • Vaadake üle oma ravimid, et kindlustada, et teile on määratud sellised, mis koormavad neere kõige vähem.
 • Sööge tervislikult (konsulteerige spetsiifiliste soovituste saamiseks toitumisspetsialistiga).
 • Lõpetage suitsetamine.
 • Vähendage alkoholitarbimist.
 • Vähendage ülekaalu.
 • Püsige regulaarse treeninguga vormis.