Transplantatsioon

Transplantatsioon on oluliseks teemaks tuhandete kroonilise neeruhaigusega inimeste jaoks üle maailma. Doonorneeru saamine pakub lootust vabama ja vähesemate dieedipiirangutega elu võimaluseks. See on keeruline teema, mis nõuab rohkelt teavet, aega ja mõtisklust enne, kui saate enda jaoks parima otsuse langetada. 

Mis on neerutransplantatsioon?

Paljud kroonilise neeruhaigusega patsiendid on transplantatsiooniks sobilikud kandidaadid, kuid kõik seda pole. Seega, kui te soovite kaaluda transplantatsiooni ravivalikuna, on esimeseks sammuks arutada seda isiklikku olukorda enda nefroloogiga. Ta hindab enne teile soovituse andmist teie tervise mitmeid aspekte ja neerude seisundit.

Kui teie nefroloog arvab, et te olete hea kandidaat, peate läbima vajalikud uuringud ja testid. Siis saab arst panna teid riiklikusse transplantatsiooninimekirja, et saada neer surnud isikult või et leida sobilik elusdoonor.

Sobilikkus on võtmeks

Õnnestunud transplantatsiooniks peavad retsipient ja doonor üksteisega sobima. See tähendab, et mõlemal poolel on sobiv veretüüp ja kokkusobiv kude, mis alandab retsipiendi keha poolt doonorneeru äratõuget. Enne operatsiooni tehakse hulk laboratoorseid teste, et sobivus kindlaks teha.

Neeru saamine

Doonorneeru saamiseks on kaks viisi: elusalt inimeselt või surnud doonorilt. Elus doonor on tavaliselt keegi teie perekonnast – vanem või sugulane – või keegi teile lähedane, näiteks sõber või elukaaslane. 

Peamine elusalt inimeselt neeru saamise eelis on säästetud aeg. Niipea kui te leiate kellegi endaga sobiliku ja sooviga neer loovutada, võib transplantatsiooni protsess alata.

Otsus neer loovutada nõuab hoolikalt selle üle mõtlemist ja kaalumist. Doonor peaks olema kursis terve neeru eemaldamise operatsiooniga seostuvate riskidega ja teadma, et peale operatsiooni on oluline jälgimine, kindlustamaks, et allesolev need filtreerib keha jääkaineid adekvaatselt kehast välja.

Seevastu nõuab surnud doonorilt neeru saamine kannatlikkust, kuna tavaliselt pärineb neer kelleltki, kes suri õnnetuses.

Peale teie nime kirjapanemist riiklikusse transplantatsiooni ootenimekirja ei ole reeglit selle kohta, kui palju aega peab mööduma enne, kui sobilik doonorneer saadaval on.

Vahel on ooteaeg lühike. Kuid realistlikult võite te oodata mõne aasta – kuigi keskmine ooteaeg erineb eri riikides.

Operatsioonil

Kui doonorneer on olemas, on järgmiseks sammuks operatsioon. Kuna organid on väga tundlikud, peab operatsioon toimuma võimalikult varakult peale neeru saamist. Kui te olete ootenimekirjas, saate te neeruteate, kui sobilik neer kohale jõuab, seega kindlustage, et te olete kogu aeg kontaktandmete abil kergesti kättesaadav. 

Peale lõplikku kontrolli kindlustamaks, et neer sobib, võib operatsioon alata. Seni kuni teie enda neerud ei ole infektsioonikoldeks, jätab kirurg tavaliselt nad sisse. Uus, terve neer asetatakse nende kõrvale kõhuõõnde ja liidetakse arteri ja veeniga. See võimaldab verel hakata läbi voolama ja keha saab hakata uriini tootma.

Võimalikud tüsistused

Osa selle transplantatsiooni kohta teadliku nõusoleku tegemisel on teadlikkus potentsiaalsete riskide kohta. Doonorneeru seostatakse kolme peamise probleemiga: äratõuge, funktsioneerimine ja organi eluiga.

Peale transplantatsiooni peate võtma teatud ravimeid, sealhulgas immunosupressante, mis alandavad äratõukeriski. Te peate võtma kõiki oma nefroloogi poolt määratud ravimeid, et vähendada risk absoluutse miinimumini. Siiski, kuna need ravimid supresseerivad immuunsüsteemi, peate pärast operatsiooni enda eest väga hästi hoolitsema.

Funktsioneerimise osas hakkavad mõned doonorneerud tööle kohe, teistel võtab see mõni päev aega. Kui te olete viimases grupis, võite vajada dialüüsi, kuni uus neer normaalselt funktsioneerima hakkab. See on sage ja ei ole kohene põhjus transplantatsiooni õnnestumise pärast muretsemiseks.

Viimaks, doonorneer töötab keskmiselt 10–15 aastat. Selle põhjuseks on neerufunktsiooni vähenemine aja jooksul. Seetõttu on teil alati võimalus minna tagasi dialüüsile või proovida leida teine doonorneer kas elusloovutamise või riikliku transplantatsiooninimekirja abil.

Kuigi tüsistusi esineb, püüdke nende üle eelnevalt mitte muretseda. Teie nefroloog tagab teie jaoks parima võimaliku ravi transplantatsioonile eelnevalt, selle kestel ja peale seda, ning te peaksite mistahes spetsiifiliste küsimuste või muredega pöörduma tema poole.

Õige otsuse langetamine

Transplantatsioon on väga isiklik teema, mille jaoks peaksite võtma aja ja selle üle mõtlema. Võib-olla alustada oma olukorra arutamisest enda nefroloogiga. Kui te olete mõlemad nõus, et transplantatsioon on üheks valikuks, saate te panna end alati nimekirja, kui teil elusat doonorit ei ole, ja mõelda ootamise ajal veel.

Teiste inimestega transplantatsiooni plusside ja miinuste üle arutlemine võib aidata teil otsust langetada.

Samal ajal teadke, et teil on NephroCare’i meeskonna täielik toetus. Mis iganes ka juhtub, oleme me alati olemas, et teile parimat dialüüsravi pakkuda – kui, millal ja kus te meid vajate. Pakume oma patsientidele ka transplantatsioonialast abi ja soovitusi.

Meie patsientide lugude jaotises saate lugeda ka ühe Ungari patsiendi lugu, kes sai transplantaadi, ja jagab enda kogemust meiega.